Hajnaltájt belefutottam a History csatornán egy ismeretterjesztő filmbe, amely azt taglalta, hogy vajon az orvostudomány alapjai származhatnak-e idegen lényektől, akik évezredekkel ezelőtt meglátogattak minket. Az okfejtés alapján ennek legfőbb bizonyítéka a fejlett koponyalékelési eljárások megléte lehetne, amikre régészek egészen Indiától Egyiptomon át Peruig találtak bizonyítékokat.
Nos, kicsit felhúztam magam a filmen, mert szándékosan csúsztatott. Az archeológusok és a történészek kifejtették, hogy a koponyalékelési eljárás milyen precizitást követelt meg, és hogy bizonyítékok vannak rá, hogy a páciens évekkel túlélhette a műtétet. Ez csodás, ez remek. Aztán jöttek az orvosok, akik elmondták, hogy az agyműtétek mennyire komoly gépeket és tudást igényelnek, és hogy az agy milyen érzékeny. Ezzel sincs semmi gond. Csakhogy a koponyaműtétek nem agyműtétek. Két különböző dologról van szó.
Kábé egy évtizede megjelent egy thrillerem A démon szeme címmel, az kezdődik egy koponyaműtéttel. Akkor beleástam magam a témába. Szóval: a koponyaműtétekre többnyire valamilyen sérülés miatt volt szükség. Betört valakinek a feje, a korabeli orvos megtisztította a fejnek azt a részét, felvágta a bőrt, kiszedte a szilánkot a koponya belsejéből (nem az agyból, mert ha odakerült, már csak a temetés volt hátra), elrendezte a lyuk széleit, befedte (akár kókuszhéjjal), és kész is volt. A korabeli doki nem műtött agydaganatot…
Az ismeretterjesztő film pontosan használta és nem keverte a koponyaműtét és agyműtét fogalmakat. A régészek mindig csak koponyaműtétről, az orvosok és a narrátor agyműtétről beszéltek. Ezért is hiszem azt, hogy a csúsztatás szándékos volt, a készítők tisztában voltak a fogalmakkal, csak éppen elméletüket valahogy alá kellett támasztani. Átveréssel.
Zavar, hogy a világháló tele van butaságokkal, a mérgező kondenzcsíkoktól kezdve, az ó-egyiptomi magyar nyelvig bezáróan. De ha már egy ismeretterjesztő csatornán is szándékos hazugság érhető tetten, az komolyan felnyomja bennem az ideget.
Legutóbbi hozzászólások