A hvg.hu oldalán ma rábukkantam egy képre, ami nem a szokásos Mars-felszínt mutatta, szóval nem vörös sivatag, kő és porfelhő a sápatag napfényben fürödve. Körülnéztem a NASA archívumában, vajon vannak-e még ilyen különös fotók, és ráakadtam pár darabra. Nézzétek és gyönyörködjetek, micsoda mesevilág található a szomszédunkban…
(A képre kattinva a részletek is megfigyelhetőek)
„Az alábbi képet a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) műhold rendkívüli felbontású HiRISE nevű kamerája készítette. A fotón a vörös bolygó egyébként szürkés színű dűnéi látszanak, amelyeket rózsaszínű por borít (amely vasoxidból, vagyis rozsdából áll). Még bizarrabb a kép a fákra emlékeztető sötét színű nyúlványok miatt, amelyről a Discovery Channel szakértői azt gyanítják, hogy a felszín alatt megbúvó szárazjég nyári felmelegedése okozza. A tágulás ilyenkor szétnyomja a felszínt borító, bazaltszerű talajréteget, amelynek darabkái legurulnak a dűnéken, így hozva létre a különös látványt. A kép közepétől valamivel balra hatalmas, rózsaszín porfelhő is megfigyelhető.”
(forrás: hvg.hu)
És a többi találat:
Nem nagyon tudják, mi okozza ezeket a sötét foltokat a Marson. Egy elmélet szerint a finom szemcsézettségű homok, mint a víz folyik le a Acheron Fossae lejtőin, a sziklák oldalán leperegve, és valamilyen oknál fogva kivilágosodik. A képet szintén a HiRISE kamera készítette.
A Mars déli sarkán a nyárvégi idő felmelegíti a jégsapkákat, így szén-dioxid szabadul fel. Ennek nyomán hatalmas jéggödrök keletkeznek. Ezek a magasból olyannak tűnnek, mintha arany szegélyük lenne. Bár a falat színező por összetételét nem ismerjük, gyönyörködni azért lehet bennük. A marsi tél közeledtével ismét eltűnnek. A kép július végén készült a Mars Reconnaissance Orbiter műhold HiRISE kamerájával.
A Proctor-kráter óriási homokdűnéi láthatók a képen. A futballpályányi dombokat a marsi szél alakítja: szeszélyes fordulataival betakarja vagy éppen felfedi a világos sziklafoltokat. Először 35 évvel ezelőtt fotózott hasonló alakzatokat a Mariner 9 a közelben. Ezt természetesen szintén a HiRISE kapta lencsevégre.
Senki nem tudja, hogyan jöttek létre a vörös szikláknak e párhuzamos rétegei a Mars északi területein, ám a Chasma Borealis e furcsa vidéke feltehetően csak felülről tűnik ilyen drámaian élénk színűnek. A fényes, fehér területek valószínűleg vízjégből állnak. Egy feltevés szerint ezen különleges felszíni formák a közeli vulkáni tevékenység eredményeképpen születtek meg hajdanán.
Legutóbbi hozzászólások