Elsőként azt kell leszögeznem, hogy a Golyózápor című filmen nyugodtan lehet nevetni, akár fennhangon is, mert filmparódiát fogunk látni, ha beülünk rá, hála istennek a szokásos szópoénok nélkül. Kemény beszólások azért vannak, és kemény tekintetek meg kemény sárgarépák – naná, hogy az akciók is kemények lehetnek csak. De annyira lehetetlenek és őrültek, hogy aki ezeket komolyan veszi, az magára vessen és menjen el egy vicces beöntésre.
Clive Owen idén karácsonykor az Elisabeth-ben is főszerepet játszott: heroikus és komor volt. A Golyózáporban is heroikus és komor, de egy pillanatra sem szabad komolyan venni. Harcol minden kezébe eső fegyverrel, ami persze leginkább pisztoly és répa; és harcol minden helyzetben: szülés levezetése közben, szeretkezés közben, ejtőernyős ugrás közben… Paul Giamatti, a legfőbb ellenség személyében pedig kellőképp perverz és céltudatos, túl eddigi filmes karakterein (mint például a Kerülőutak-ban vagy A lány a vízben-ben) egy új arcát mutatja meg. Kettejük között a negyvenhárom éves Monica Bellucci áll, helyre kis fűzőben és harisnyával, természetesen a bandita és a hős között a kurva szerepében.
A sztori viszonylag egyszerű: a lepukkant buszmegállóban répát rágcsáló Smith megpillant egy menekülő terhes nőt, és a segítségére siet. Az első öt percben lelő vagy harminc rosszfiút (miközben karakteres véleményt fogalmaz meg a copfos öregedő férfiakról), levezet egy szülést, majd nyolcvan perces menekülésbe kezd az újszülöttel. Menet közben nem csak a rosszfiúkat, de a kormányzó magántestőrségét is ritkítja, majd a végén… de szerintem ezt mindenki sejti, mert jeleztem, hogy paródiát látunk. Ami tudvalevőleg ritkán fejeződik be filmdrámákra jellemző fordulattal.
Nemrégiben láttam a Hitman című filmet is, és vessenek rám a művészfilmek kedvelői hegy méretű malomkövet, de nekem az is bejött. A főhős itt is, ott is a magányos jófiút játssza, akinek a múltja és a motivációi sűrű ködbe burkolóznak. Mindeközben el nem engedné fegyverét. A Hitman és a Golyózápor is jól sikerült alkotás, alkalmas a teljes kikapcsolódásra. Mindkettőn jót derülhetünk, talán a Golyózáporon egy kicsit többet. Pedig több benne a hulla.
A film mellesleg kellőképpen perverz, de nem úgy, mint egy Tarantino-film. Mert ez nem japán vagy mexikói, hanem amolyan fehér perverzió.
Golyózápor
(Shoot ‘Em Up)
színes feliratos amerikai akció-vígjáték, 86 perc, 2007
18 éven aluliak számára nem ajánlott
rendező: Michael Davis
forgatókönyvíró: Michael Davis
zeneszerző: Paul Haslinger
operatőr: Peter Pau
producer: Rick Benattar, Susan Montford, Don Murphy
vágó: Peter Amundson
szereplő(k):
Clive Owen (Smith), Monica Bellucci (Donna Quintano), Paul Giamatti (Hertz),
Greg Bryk (Lone Man), Stephen McHattie (Hammerson)
Legutóbbi hozzászólások