Ígéretes szereposztással érkezik a mozikba a Scott Cooper rendezte Fekete mise című megtörtént események ihlette gengszterfilm, amely a bostoni ír maffia felemelkedésének és bukásának két évtizedét mutatja be 1975-től kezdődően. Mert ki ne lenne kíváncsi Johnny Depp és Benedict Cumberbatch párosára? (A film a nyitóhétvégén hozta is a papírformát 23,4 millió dolláros nyitással.)
Az igaz történet alapján összehozott sztori központjában James „Whitey” Bulger áll, aki piti, kisstílű maffiavezérként irányítja a hhozzá tartozó embereket. Whitey megjárta a börtönt és egy kicsit szociopata. Ügyes fickó, ám az ír maffia térnyeréséhez az FBI is kell, akik annyira le akarják buktatni a Cosa Nostrát Bostonban, hogy ezért még az írekkel is szövetkeznek. És miután az akciót irányító ügynök, John Connolly (a szerepben Joel Edgerton) Whitey Bulger gyerekkori haverja, így a kapcsolat messzebbre visz egy kicsit a kelleténél. A helyzet pikantériáját az adja még, hogy Whitey öccse a szenátusban ül, tehát elég magasra eljutott a politikai életben.
A színészek hozzák, amit elvárunk tőlük (és az nem kevés), a film hangulata pedig kellőképpen nyomasztó. Bemutatja, hogy az amúgy fiúnak, testvérnek, férjnek „jó gyerek” Whitey hogyan veszti el pozitív kapcsolatait a világgal (gyermekét, feleségét, anyját), és lesz rajta úrrá egyre jobban a paranoiája, és öl meg mindenkit, akiről csak hiszi, hogy árulója lehet… Bemutatja, hogy Connolly ügynök hogyan süllyed egyre mélyebbre az ügybe, és a cél szentesíti az eszközt gondolata hogyan csinál belőle is bűnöst. A gyilkosságok kellőképpen nyersek és érzelemmentesek (mint említettem, a film igaz történet alapján íródott) – amik különösen gyomorforgatóvá teszik őket.
Komor mozi, amelynek egyetlen problémája az életrajzi filmek problémája: nincsenek a sztoriban igazi tetőpontok. Vannak csúcsok, fordulatok, de igazi tetőpont nincs. És nincs a főhősünknek megfelelő ellenfele, mert az olasz maffia bizony csak fotókon túnik fel és a Kevin Bacon alakította FBI főnököt sem látjuk az irodáján kívül. Whitey Bulger tetteinek, ténylegesen húsz hosszú évének, nincs igazából következménye egészen a film legvégéig. Ám ezzel együtt is, merem ajánlani a Fekete misét mindenkinek, aki szereti ezeket a színészeket, a gengszterfilmeket vagy éppen a mozi élményét. Megéri megnézni.
Legutóbbi hozzászólások