Így júliusban két dolog is történt a Mysterious Universe háza táján, amely engem érint: egyrészt pontot tettem a Négykezes plazmára és energiavetőre című regény második kötetének (Teuton) a befejezésére, és elküldtem azt végre a Tuan kiadónak; másrészt a Galaktika magazin jubileumi, 400. számában Pacifisták zselében címmel megjelent egy, a világba tartozó novella, amelynek főszereplője kivételesen nem York Ketchikan, hanem Milton Byrne.
Kezdem az előbbivel. A Négykezes I – Alcazaba három éve jelent meg, és York Ketchikan kronológiailag első története, amelyben még csak 23 éves. A gilleth-mutáns háborúban járunk (még senki sem tudja, hogy lényegében az utolsó évében), Ketchikan hivatásos túszként utazik egy mutáns cirkáló fedélzetén. A célom az volt ennek a korai Ketchikan-sztorinak a megírásával, hogy kicsit kikerekítsem a karaktert, megismerjük az őt meghatározó túsztörténetek egyikében, illetve a kiadó kérésére az Ezredvég egész világegyetemet érintő titkait is felvillantsam – amelyeknek aztán Ketchikan a nyomába ered a következő regényekben. Így elkezdődik a nagy összefüggések feltárása…
Nos, e két célnak köszönhetően az egykötetre tervezett kaland, két kötetes lett. Tudom, kicsit lassan kerekedett ki a második rész (bár az utolsó két oldal már három éve megvolt), de végre a kiadó asztalára került. Most lehet bombázni a Tuant a mielőbbi megjelenés szorgalmazásával 🙂 Ezután elméletileg (ahogy az szóba került nem egyszer a kiadóban), A hercegnő nyakéke újrakiadása következik majd. Az is fog kapni egy kis csiszolást, némi kiegészítést, hogy tovább haladjunk a háttérben meghúzódó titkok feltárásával.
A novellával viszont teljesen más a helyzet. Milton Byrne persze kapcsolódik York Ketchikanhez, ám a középkorúhoz, mert amikor ők megismerkednek, akkor Ketchikan bizony már 47 éves, és túl van az Excalibur keresésén. Huszonnégy év alatt sok minden történt vele, három-négy életszakaszon van túl, lényegében ekkor válik időutazó kalandorrá, de ezek a történetek még nem születtek meg, illetve egy igen, a Hogyan piszkáljunk bele gátlástalanul a múltba, avagy miért rángattam meg Lao-ce szakállát című. Ebben Ketchikan és Milton Byrne együtt térnek vissza a Krisztus előtti 6. évszázadba. A mesélő York Ketchikan. Azért kell ezt kiemelni, mert neki egészen más a stílusa, mint Milton Byrne-nek.
A júliusi Galaktikában megjelent Milton Byrne történet nem (!) Ketchikan-sztori. Milton önálló sorozatot kap, saját maga meséli el, írja le a vele megesett dolgokat, mert hogy ő tulajdonképpen a New New York Times külpolitikai újságírója. Szóval a Földön él. Alakját egyébként Ernest Hemingway személyisége és cikkei, illetve P. J. O’Rourke külpolitikai munkássága ihlette még 2003-ban. Akkor született meg az első novella vele, amely még nem jelent meg sehol, mert túl szorosan kapcsolódik Az Excalibur keresése I-II. regényekhez. Byrne későbbi sztorijai az Oktalan félelem (Galaktika 375.) és az Egy szó nyomában (Galaktika 393.) önállónak tűntek, ezért is gondoltam arra évekkel/másfél évtizeddel később, hogy publikálhatóak.
Milton Byrne azonban nem űroperett főszereplő, és nem is azt ír. Mondhatni a Mysterious Universe egy sokadik, irodalmi arcát mutatom meg általa. Ezért gondot okoz, mit kezdjek vele, hiszen nem biztos, hogy a Brett Shawtól York Ketchikanig húzódó történetívet kedvelő olvasók jól fogadják. Más a humora, más a stílusa, más az írások dramaturgiája. Nem űr- vagy időutazós kalandtörténetek. Nekem a Mysterious Universe-be mindig is belefért valami más, egy kis kísérletezés, de ez most nagyon feszegeti a határokat. Nyolc írás van még fiókban (a megjelent három mellett), amelyek ez elmúlt két évtizedben születtek meg. Még három várja a befejezést, akkor lesz kerek Milton Byrne személyes története. Terjedelemre alatta marad a kétszázezer leütésnek.
Szerencsére vagy sajnálatos módon a 2003 magasságában kitalált, háttérben meghúzódó történetív ma még aktuálisabb, mint húsz éve. Egy mutánsokkal (poszthumán civilizációval) vívott háború kitörését követhetjük nyomon, s az ezzel járó, földi diktatúra kialakulását, amelynek fő eszköze az ellenségkép kialakítása a különböző médiumok, s némi kormányzati agymosás segítségével. Megpróbálom még idén befejezni, aztán a többit meglátjuk.
Legutóbbi hozzászólások