Ben Géza Affleck (írta, rendezte és a főszerepet játssza) filmjére ültünk be a moziba minap. Az érintettségünk megvolt, hiszen Kamper Gergővel egész jót üvöltöztünk a Tolvajok városa regény fordítása közben (ő fordította, én csak tanácsot adtam). Talán még emlékeznek páran a kommentelők közül a Jennifer’s Convertible kapcsán kitört vitára, amit kiblogoltam.
A sztori szerint van négy fiatal srác Charlestown-ban, aki a város tradícióit folytatva bankokat rabol (a bevezető szerint a lakosság létszámához viszonyítva az Államokban itt a legsűrűbb a bankrablók száma). Van köztük, aki a kocsikhoz ért, van aki az elektronikához, más az erőszakhoz. A fejes a Ben Affleck játszotta Doug MacRay, akinek az apja is bankrabló volt, és éppen sokszoros életfogytigját üli, a rablások egy része mögött azonban a helyi keresztapa, a „Virágárus” áll.
Főhőseink semmi máshoz nem értenek, ezt viszont tökélyre fejlesztették. Ám egy rablásnál túszot ejtenek, akit aztán elengednek, de a félsz bennük marad, mi van, ha a lány (Claire szerepében Rebecca Hall) tud valamit. Doug megígéri erőszakos haverjának, hogy majd kifürkészi mi a helyzet, de a fürkészés közben szerelmes lesz a lányba. Ez a film egyik konfliktusa. A másik szál az FBI nyomozás, ami elég jól halad, és a nyomozók hamar a bandára bukkannak, csak hogy nincs bizonyítékuk, ezért aztán durvább, azt ne mondjam, tisztességtelenebb eszközökhöz kell nyúlniuk.
Gergő jól ismerte a történetet, és kíváncsi volt, mi maradt meg belőle a filmvásznon. Azt már előtte jelezte (olvasott róla), hogy míg a regény egy jól felépített bankrablással indul, addig a film ezt egy gyorsan elintézi – hiába, a regény és a film dramaturgiája más-más. Figyelmeztettük, hogy ne spoilerezzen, amit megszívlelt (utólag persze kiderült, hogy annyi a különbség a könyv és a mozi között, hogy nem is tudott volna spoilerezni). Én is kíváncsi voltam a Tolvajok városára, mivel pár nappal korábban a Magyar Narancs kritikusa dicsérte a filmet, csak a végéhez csapott hozzá egy kicsit sznobnak tűnő mondatot, ami arra utalt, hogy a történet egy kicsit zavaros.
Előrejelzem: a film remekül meg lett rendezve, jó a ritmusa, jó helyen vannak a hangsúlyok, sodró és izgalmas. Ami probléma van vele, az nem a szereplőkön, a zenén vagy a rendezőn múlt. Leginkább a forgatókönyvön. Százhuszonöt percbe sok minden nem fért bele, leginkább az, hogy miért The Town a film címe, hiszen maga a város nem vett részt a történetben – a kezdő narratíva említi csupán. A főszereplő karakterek – Doug MacRay, Claire és az erőszakos barát, James Coughlin (Jeremy Renner alakításában) – viszonyait jól ábrázolja a film, ám a vérszagot fogott kopóhoz hasonlító FBI-ügynök motivációja hiányzik, akárcsak a rablásban MacRay társainak jelleme. A mozi annyira a főszereplő hármasra koncentrál, hogy elfelejtődnek dolgok, így többek között hiteltelen Coughlin tesójának, Kristinek a tette.
Ezzel együtt azonban nem zavaros – ki kell javítanom a MaNcs kritikusát –, csak itt-ott elnagyolt. A rablásokért, az autós üldözésekért és mert jó a film, érdemes betérni a moziba. Ben Affleck jól rendez.
Legutóbbi hozzászólások