Nos, aki olvassa a blogomat vagy éppen az SFportal.hu idevonatkozó cikkeit, az tudja, hogy a könyvkiadás helyzete nem csak íróként idegesített / idegesít, hanem kiadóként, programszervezőként, szerkesztőként, mittudomén hogyan. Most azonban kanyarodjunk vissza az írókra. Egy nyári történetet elevenítek fel (nyáron ugye kevéssé vagyon net mellett), ami nekem most új volt.
1.) kezdődött azzal, hogy a hvg.hu oldalán Nagy Gergely tollából „Miből keressen pénzt a szerző?” A cikk a magyar írók pénzügyi-jogi helyzetét nézi meg, az Artisjusra és a Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzők és Kiadók Reprográfiai Egyesülete (MASZRE) kihegyezve. Érdekes anyag, megint kilóg valami alól a lóláb… bár Gergely inkább a jogi hátteret veszi górcső alá, mintsem a MASZRE elképzeléseit.
2.) A MASZRE elképzeléséről egyébként létezik egy szikárabb elemzés, „A könyvtári kölcsönzések után fizetendő jogdíj közgazdasági szempontú elemzése” címen, az ingyenebéd.hu oldalán, ami nem javasolja a Public Lending Right bevezetését.
3.) Nem mellékesen ajánlom Jun bejegyzését „Artisjus = szerzőket rabló egyesület” témában, amely bár a zenei oldallal foglalkozik, mutatja, hogy minden hasonló jogvédő egyesület leginkább a pénzek megszerzésére, és nekik tetsző elosztására szerveződik, és a szerzők kevéssé részesülnek a jogdíjak áldásaiban. (A bejegyzés folytatása: „Szerzői jogdíjat az internetelérések árába”.)
4.) A hvg.hu cikkére egyébként ugyanott reagált az Agave kiadótól Varga Bálint. Írásának címe: „Nem a piac ítélete számít, hanem a pályázati és mutyipénzek”. Bálint megvizsgálja a piacot, és az állami segítség káros hatását a könyvkiadás esetében. oda lyukad ki, hogy a rossz írók nem tűnnek el, mert dotálja őket apuci vagy az állam, így aztán hiába lenne ügynöki renszer, nem a jók maradnak fent.
5.) Mindezek után akadtam rá az ingyenebéden egy régebbi anyagra, amely a szerzők lehetőségeit, a kiadói, terjesztői, állami magatartást tárgyalja. Muraközy Balázs „Írók a kasszánál” írása elég kimerítő és alapos.
6.) És egy vélemény „Az éhező írókról” Caracalla blogjában. Az ötlet jó: hozzunk létre működőképes modelleket. De mondja már meg a szerző, hogy hogyan, egy ekkora árral szemben? (És ez nem rögmagyar busongás, hanem komoly érdeklődés.)
Ha valaki írásra adja a fejét, és szeretné eladni könyvét valamely kiadónak, ismerkedjen meg a piaccal, véleményekkel. A lehetőségeivel, mit is kell tennie, hogy működjön, amit hivatásának választ.
Legutóbbi hozzászólások