Nem szoknyás fehér pasik szaladgálnak kardjukat lóbálva a felföldi mezők élénkzöld talaján vagy kapaszkodnak fel ódon várfalakon tőrrel a kezükben. A cím becsapós, a stáblista azonban árulkodó. A főszerepben: Forest Whitaker. Ő pedig a legkevésbé sem hasonlít egy vérbeli skótra.
A történet a 70-es évek Ugandájában játszódik, miután Idi Amin hatalomra jut. Amin sztoriját a házi orvosává váló Nicholas Garrigan (James McAvoy) szemén keresztül követjük nyomon. A naiv skót doktor első lelkesedésében lesz Uganda első emberének doktora és bizalmasa. A karizmatikus Amin olyan hatással van rá, hogy egészen a legvégéig észre sem veszi, mi folyik az országban. Addig, míg ő maga is áldozattá nem válik.
A film nem olyan, mint a Véres gyémánt vagy a Gyilkos mezők. Nem Amin politikai lépéseit, leszámolásait mutatja be, nem látunk hullahegyeket vagy kegyetlenkedéseket. Sőt, kellemes humorral, komikus jelenetekkel, párbeszédekkel halad előre a sztori. Minden békés és rendben van – azt hisszük legalábbis. Mert csak Amint és fényűző udvarát látjuk. Néha eldördül egy fegyver, de sokkal nagyobb a hangsúly Amin sajátosan varázslatos személyiségén.
A film a legvégére a diktatúra persze megmutatja igazi arcát. Megmutatja a nézőnek, a doktornak, és az orvos meg is szenvedi azt. Vége a naivitásnak, nem lehet többé vak. Áldozatává válik annak, amiről addig nem is tudta, hogy létezik. A történelem nem kedvez a gyengéknek, az újkori Afrika pedig elpusztította a sorból kilógókat, óvatlanokat.
A szereplők nagyon jók. Forest Whitaker Oscart kapott alakításáért. James McAvoy remek játékostárs: elhisszük, hogy évekig vak maradhatott a diktátor mellett (aki életében skót királlyá koronáztatta magát – innen a film címe). Meglepő a szőkévé avanzsált Gillian Anderson is a szerepében, bár sajnos ő elég korán kilép a történetből.
Vajon hány igazság van? – Ezen elgondolkodhatunk a mozi végén. Amin személyes hite és látomása magáról, a doktoré sztorija, az ország története, a külföld machinációi, az újságírók közvéleményformáló látásmódja… Tényleg evett emberhúst Amin? A nyugat, amely hatalomra juttatta, ennyire nem ismerte? Tényleg megvolt a belső ellenzéke? Fenekedtek rá? Vagy mint Jonah Wasswa, csak egy paranoia áldozatai? Lehetett volna máshogy akkor? Megőrizheti egy vezető egy ilyen korban a józanságát? Vagy a távoli hatalmak képviselői láthatnak-e tisztán kényelmes miniszteri bársonyszékeikből?
Egy biztos: Uganda megszenvedte. Érdemes mozi… Érdemes megnézni és tanulni belőle. Látni egy másik valóságot.
Legutóbbi hozzászólások