A 24 című sorozat 7. évadának 13. részénél járunk, amikor is az USA első női elnökét már megtámadták a Fehér Házban, sőt foglyul is ejtették. Jack Bauer ebben az évadban kevesebbszer halt meg, mint eddig, viszont sokkal többet volt bilincsben. A történet harmadszor fordul meg az évadon belül, ami a 24-et ismerőknek kevésnek tűnhet, s valóban: az első tíz epizód nem olyan gyors sodrású, meglepetésekkel is kevesebbel szolgált. Viszont ártatlan áldozatok vannak és szívünknek kedves szereplők is távoznak a sorozatból – ez van. Tudjuk, csak Jack Bauer örök.
Mindezzel együtt a 7. évad megint csak színvonalasra és jóra sikeredett. A helyszín most Washington (hat évad Los Angelesben bőven elég volt), a téma egy belső kormányzati összeesküvés, amely mellett egy kis afrikai állam lerohanása a feladat. És itt eljutunk egy érdekes és kényes témához, ami kiváltképp érdekessé válik Obama megválasztása és Guantanamo bezárása miatt.
Az évad alapvetése az, hogy a CTU-t bezárták az addigi törvénytelenségek miatt, s ezért is van Bauer Washingtonban: egy szenátusi meghallgatáson tanú és vádlott. A CTU bezárásában nagy szerepe van Bauernek, aki a vádlottakból nem egyszer kínzással szedte ki az információkat, ami ugye törvénytelen. De emlékezhetünk a második évad indítására is, ahol az első részben lazán lelőtt és lefejezett egy szövetségi tanúvédelmi programban szereplő maffiózót.
És jön a nagy kérdés: ha tudod, hogy terrorcselekményre készül egy csoport, sőt, a terrortámadás egy órán belül bekövetkezik, és több tízezer halálos áldozata lehet, megteheted-e, hogy a vádlott emberi jogait nem tartod tiszteletben. Megteheted-e, hogy megkínzod az információért? És a másik kérdés: az Amerikai Egyesült Államok elnöke hallgatólagosan elfogadhatja-e ezt? Adhat-e elnöki kegyelmet törvénytelenül eljáró nyomozójának/ügynökének, kiváltképp, ha ő maga is tudja, hogy a beismerő vallomásukért és társaik feladásáért maguk a terroristák és hazaárulók könnyebben részesülhetnek kegyelemben…
Nem könnyűek a kérdések, mert a világban semmi sem csak fehér és csak fekete. A cél szentesítheti bizonyos esetekben az eszközöket?
Vajon a demokrácia erősebb ezekkel a törvényekkel vagy gyengébb? Ha bezárják Guantanamót, azzal erősödik az USA vagy ellenkezőleg – meggyengül? Guantanamóban nem csak ártatlanok ültek. Sőt, vannak, akiket nem fogad be az USA, a hírek szerint hozzánk is jönnek, 1-2 rab. Ártatlanokat kapunk vagy bűnösöket, akiknek a bűnösségét (mondjuk, eljárási hibák miatt) az amerikai jog nem tudta törvényesen kimondani?
A 24 hetedik évadában szinte folyamatosan, részről részre ott lebeg a kérdés (a guantanamói kérdés az enyém, ennyire azért nem direkt a sorozat). Egy nyomozó mennyire lépheti át a törvényesség határait? Ha betartja, attól lesz más és jobb, mint a terroristák – ugye? De ha betartja és miatta meghal tizenötezer ember, akkor azt hogyan dolgozhatja fel?
Jack Bauer választ, az emberi jogok fölé helyezi az emberi életek megmentését. A fogatókönyvírók persze elintézik, hogy csak bűnösök kerüljenek a keze alá. A való életben azonban néha mellé is fognak a nyomozók…
Mi hogyan cselekednénk?
Legutóbbi hozzászólások